Blog

  WordPress Eklenti Güncelleme

  Yazıyı Değerlendirin

  Hep sorarlar WordPress güvenli bir yazılım mı, evet wordpress piyasadaki en güvenli sistemlerden bir tanesi. Tabi ki sitenizi kurup yıllarca elinizi sürmeden ayakta kalmasını beklemeyin. Bir web sitesi yaptığınız zaman, nasıl fiziki mağazanız ile sürekli ilgileniyorsanız web siteniz ile de ilgilenmek zorundasınız.

  WordPress alt yapısı ile sitenizi oluşturduktan sonra WordPress hemen hemen her ay bir güvenlik güncellemesi gönderiyor. Her güncellemede dünya genelindeki wordpress sitelerinin test edildiği ve bulunan açıklar kapatılıyor.

  WordPress ve Eklentileri Nasıl Güncellerim

  Güncelleme geldiği zaman yönetim panelinizde uyarıları zaten görürsünüz.

  wordpress-guncelleme

  1. Burada güncellenecek wordpress sürümü, eklenti, tema, çevirilerin güncellemelerini görebilirsiniz.

  2. Eğer güncellenecek WordPress sürümü varsa buraya basarak güncelleme yapabilirsiniz.

  3. Eklentileri güncellemek içinde “Tümünü Seç” seçeneğini işaretleyip, “Eklentileri Güncelle” butonuna basınız.

  4. Tema ve dil dosyalarının güncellemelerini buradan görebilirsiniz. Güncellenecek dosya varsa “Çevirileri Güncelle” butonuna basınız.

  Güncelleme işlemi yaparken hostla ilgili olarak sizden ftp bilgileri istenebilir bunları da girip güncelleme işlemini tamamlarsınız.

  Birden Çok Sitem Var Güncellemeleri Nasıl Takip Ederim

  Birden çok web siteniz varsa bunların güncelleme takibini yapmak can sıkıcı olabiliyor. Bu durumda da http://mysitesmanager.com/ sitesini kullanabilirsiniz. Web sitenize yükleyeceğiniz küçük bir eklenti ile xml üzerinden güncelleme bilgileri bu siteye gönderiliyor. Sizde tek ekrandan tüm sitelerinizin güncellemelerini takip edebilirsiniz. Dilerseniz sizin belirlediğiniz aralıklar ile de mail adresinize bildirim alabilirsiniz.

  mysitesmanager-dashboard

  My Websites Manager Kullanımı

  Öncelikle bu sayfadan siteye üye olunuz. Daha sonra wordpress.org dan eklentiyi indirip kurunuz. (Eklenti Nasıl Kurulur) Eklentiyi aktif ettikten sonra Ayarlar > MySitesManager.com Updates Checker ekranına gelin burada size xml dosyasının linkini verilecek. Bunu kopyalayıp, mysitesmanager.com sitesinde site bilgilerine XML File Url kısmına yapıştırıp kaydedin işlem bu kadar.

  mysitesmanager-tooltip

Benim Hakkımda
Murat Bütün

Merhaba Ben Murat Bütün; Yaklaşık 10 senedir internet sektörünün içerisindeyim, bu süreç içerisin de tam zamanlı ve freelance (serbest) olarak bir çok firmanın alt yapısında görev aldım. Genel olarak web tasarım, yazılım ve seo (arama motorları optimizasyonu) işleri yapsam da, orta ölçekli grafik tasarım ve flash çalışmaları da yapmaktayım.

Yukarı