Blog

  Yazıyı Değerlendirin

  Tüm projelerde artık wordpress’in en iyi seo eklentisi yoast seo’nun Premium versiyonunu kullanıyorum. Sonraki yazılarımda sizlere yoast Premium ayarlarını detaylı olarak anlatacağım. Bu yazımda wordpress’te oluşturduğumuz sayfa ve yazılarda yoast ayarları nasıl yapılır, bildirim ışığı nasıl yeşil olur onu anlatmaya çalışacağım.

  Focus keyword

  Focus keyword yani odak anahtar kelimesi, sayfanızın sıralanmasını istediğiniz anahtar kelimedir. Yoast’taki bu odak kelime sayesinde sizin içeriğinizi değerlendirir ve içeriğinizi nasıl düzenlememiz gerektiğiniz gösterir.

  Yazınızı yazdıktan sonra sayfanızın çıkmasını istediğiniz anahtar kelimeyi focus keyword alanına yazınız. Diğer dikkat edilecek konular

  • Odak kelimesinin yazınızın ilk paragrafında geçmesine dikkat edin. İlk fırsatta kullanıcıya sayfanın amacını anlatın
  • Yazınızın içeriğinde de odak kelimeyi 5,6 kez geçirin
  • Açıklama kısmının minimum 160 karakter olmasına dikkat edin. Açıklama kısmında da odak kelimesini geçirin
  • Yazılarınızın içinde kendi site içinde ve site dışı linkler vermeye özen gösterin
  • Yazı içerisinde odak kelimenizin içerisinde geçtiği bir h1 (Başlık 2) başlığı oluşturun
  • Sayfa içeriği ile alakalı bir resim ekleyin ve resmede alt açıklama özelliği ekleyin
  • Yazınızın en az 300 kelime olmasını sağlayın

  Meta keywords

  Sayfa içeriğiniz göre en az 10 adet anahtar kelime “Meta keywords” girin. Bu anahtar kelimelerden en çok kullandıklarını etiket kısmına da giriniz.

  Bu ayarları dikkatlice yaptığınız taktir de sayfalarınız hızlı bir yükselişe geçecektir. Google sayfa sıralamasında da ziyaretçilerin web sitenize tıklama olasılığı artacaktır.

Benim Hakkımda
Murat Bütün

Merhaba Ben Murat Bütün; Yaklaşık 10 senedir internet sektörünün içerisindeyim, bu süreç içerisin de tam zamanlı ve freelance (serbest) olarak bir çok firmanın alt yapısında görev aldım. Genel olarak web tasarım, yazılım ve seo (arama motorları optimizasyonu) işleri yapsam da, orta ölçekli grafik tasarım ve flash çalışmaları da yapmaktayım.

Yukarı