Blog

  Yazıyı Değerlendirin

  Bilgisayarınıza mutlaka kurmanız gereken en önemli web yazılımları listeledik: Bir PC, ancak içerisinde barındırdığı uygulamalar kadar kullanıcıya fayda sunar. Yeni bir PC aldığınızda ise içerisinde, varsayılan olarak gelen bir ton gereksiz uygulamayı saymazsak, ihtiyacınız olan görevleri yerine getirecek çok az uygulama olur. Bu listemizde yeni aldığınız PC’yi tam anlamıyla kullanmak için ihtiyacınız olan bütün uygulamaları sitede bulacaksınız.

  Favori tarayıcınız

  Düzen Yeni alınan bilgisayarla birlikte gelen Windows’un varsayılan tarayıcısı Internet Explorer, kullanıcılar arasında epey kötü bir üne sahip. Bu yüzden IE’yi ilk ve son defa kullanarak tercihinize göre Mozilla Firefox veya Google Chrome programlardan birini indirin liste.

  İndirin: Google Chrome

  İndirin: Mozilla Firefox

  Hepsine hükmedecek tek program!

  Listemizde pek çok ücretsiz uygulamaya yer vereceğiz ve eğer Ninite olmasaydı bütün bu uygulamaları ayrı ayrı yerlerden indirmek zorunda kalacaktınız. Ancak Ninite öylesine başarılı bir araç ki, sitesine girdikten sonra istediğiniz ücretsiz yazılımları seçip tek bir paket yükleyici halinde indirebiliyorsunuz. Üstelik Ninite’ın ücretsiz uygulamalarla birlikte sisteminize sızmaya çalışan gereksiz şeyleri otomatik olarak engellemesi de cabası!

  İndirin: Ninite

  Güvenlik yazılımları

  Yeni alınan veya toplanan bilgisayarların olmazsa olmazı güvenlik yazılımlarıdır. Windows 8 ile birlikte gelen Windows Defender hiç yoktan iyi olsa da, uzun süreli kullanımlarda yetersizliği bariz bir şekilde belli olmaktadır.

  Güvenlik için piyasada pek çok alternatif yazılım mevcut. Daha önceden hazırladığımız PC İçin En İyi Ücretsiz Antivirüs Yazılımları yazımızdaki seçeneklerden kendinize en uygun olanı seçerek işe başlayabilirsiniz.

  Malwarebytes + AdwCleaner kombinasyonu

  Malware ve adware tarzı zararlı yazılımlardan korunmak veya kurtulmak için en iyi kombinasyon olan Malwarebytes Anti-Malware ve AdwCleaner kombinasyonu, her bilgisayarda yer alması gereken bir diğer güvenlik önlemi. İkisi de ücretsiz olan bu yazılımlar sayesinde bilgisayarınıza bulaşan bütün malware ve adware içeriklerinden kurtulabilirsiniz.

  İndirin: Malwarebytes Anti Malware

  İndirin: AdwCleaner

  VLC Media Player

  Windows ile birlikte gelen Windows Media Player, basit video ve müzik oynatımları için genellikle yeterli olsa da, VLC Media Player bir kullanıcının ihtiyacı olan bütün medya oynatım seçeneklerini sunuyor.

  İndirin: VLC Media Player

  Spotify

  Yasal yollarla müzik dinlemek son yıllarda hiç olmadığı kadar kolaylaştı. Spotify ise bu akımın en önemli temsilcilerinden biri. Ücretsiz olarak binlerce şarkıyı, arada çıkan birkaç reklamla da olsa, dinlemenize olanak sağlayan Spotify, ufak bir miktar karşılığında da bu şarkıları bilgisayarınıza kaydetmenize olanak sağlıyor. Üstelik kendi oluşturduğunuz şarkı listelerini arkadaşlarınızla paylaşabilir veya dünya çapında kullanıcılar tarafından oluşturulmuş listelere göz atabilirsiniz.

  İndirin: Spotify

  Steam

  Yeni alınan bilgisayar, yeni oynanacak oyunlar demek. Orijinal oyun almanın en uygun ve pratik yolu ise Steam’den geçiyor. Kendine oyuncu diyen her kullanıcının sisteminde yüklü olması gereken bu uygulama sayesinde bütün oyun kütüphanenize istediğiniz yerden erişebilir, zaman zaman gerçekleşen büyük indirimler sayesinde ise çok uygun fiyata lisanslı oyunlar satın alabilirsiniz.

  İndirin: Steam

  Bulut depolama

  Aile fotoğraflarınızı, videolarınızı veya önemli gördüğünüz iş dosyalarınızı yedeklemenin en iyi yollarından biri bulut depolama kullanmaktır. Microsoft OneDrive, Google Drive veya Dropbox gibi popüler servisleri kullanarak yedeklediğiniz dosyalara her an ulaşım sağlayabilirsiniz.

  İndirin: Google Drive

  İndirin: Dropbox

  PDF okuyucu

  PDF formatındaki dosyalara ne zaman ihtiyaç olacağı belli olmaz. Bu yüzden bilgisayarınızda hazır bir PDF okuyucu olması önemlidir. Alanının en popülerleri Adobe Reader’ın yanı sıra, Sumatra PDF gibi alternatif yazılımlar da işinizi görecektir.

  İndirin: Adobe Reader

  İndirin: Sumatra PDF

  Dosya kurtarma

  Yanlışlıkla dosya silmek çoğu kullanıcının başına gelen bir kaza. Ancak silinen dosyaları kurtarmak sanıldığından daha kolay olabilir. Bunun için doğru yazılımı seçmek önemli. Daha önceden hazırladığımız En İyi Ücretsiz Dosya Kurtarma Yazılımları listesinden kendinize en uygun dosya kurtarma yazılımını seçebilirsiniz.

  CCleaner

  Piriform’un PC dünyasına en büyük armağanlarından biri olan CCleaner, her bilgisayarın olmazsa olmaz temizlik yazılımlarından biri. İstenmeyen çerezlerin temizlenmesi, tarayıcı geçmişinin temizlenmesi ve kayıt defteri girdilerinin düzenlenmesi gibi oldukça faydalı işler yapan CCleaner, her bilgisayarda olmayı hak eden harika bir araç.

  İndirin: CCleaner

  Secunia PSI

  Listemizde pek çok yazılıma yer verdik ve bu yazılımların çoğu düzenli aralıklarla güncelleniyor. Güncel olmayan yazılım kullanmak güvenlik sorunlarına yol açabileceği gibi, istenen performansın elde edilememesi gibi sonuçlar doğurabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak içinse Secunia PSI var. Sisteminizde kurulu olan yazılımların güncelliğini kontrol eden Secunia PSI, gerekli güncellemeleri kullanıcıyı uğraştırmadan otomatik olarak arka planda yükleyen oldukça başarılı bir yazılım.

  İndirin: Secunia PSI

  Şifre yönetici

  Son zamanlarda artan güvenlik açıkları ve yaşanan skandallar bize bir kez daha gösterdi ki sanal ortamda güvenlik için güçlü bir şifre politikası şart. Hatta bu şifreler öyle güçlü olmalı ki kullanıcının kendisi bile kolayca girememeli. Bunun için de gerekli olan şey başarılı bir şifre yönetici. Otomatik olarak güçlü ve karmaşık şifreler oluşturan ve belirlediğiniz formlara bu şifreleri otomatik giren bir şifre yönetici hem hayatınızı kolaylaştıracak, hem de sanal güvenliğinizi sağlayacaktır.

Benim Hakkımda
Murat Bütün

Merhaba Ben Murat Bütün; Yaklaşık 10 senedir internet sektörünün içerisindeyim, bu süreç içerisin de tam zamanlı ve freelance (serbest) olarak bir çok firmanın alt yapısında görev aldım. Genel olarak web tasarım, yazılım ve seo (arama motorları optimizasyonu) işleri yapsam da, orta ölçekli grafik tasarım ve flash çalışmaları da yapmaktayım.

Yukarı