Blog

  Seo Analiz Çalışmaları

   12 Eylül 2018 Seo Yorum Yok
  Yazıyı Değerlendirin

  SEO analizi görüntü ve içerik açısından önemli olduğu kadar çalışma performansı açısından da önemlidir. Bu nedenle de erişilebilirlik ve endekslenebilirlik açısından işlevsel olması bakımından SEO analizinin doğru yapılması önem taşır. SEO analizi hem site içi, hem de site dışı bakımından ayrıntılı incelenerek programlanmalıdır.

  Site İçi SEO Analizi

  Web sitenin görüntü, içerik, yazılım, başlık, grafikler ve anahtar kelimelerinin bütün sayfalarını kapsayan unsurlarıdır. Bu nedenle SEO analizi yapılırken rekabet unsurları göz önünde bulundurulmalıdır. İçerik analizi doğru yapılmalı, bilgi hırsızlığı bakımından da analiz edilmelidir. Anahtar kelime, tagler ve meta tanıtımlarının doğru yapılması da içerik açısından önem taşır. Site içi SEO analizinde anahtar kelimelerin seçimi de büyük önem taşımaktadır. İçerik ile uyumlu doğru ve sayı olarak yeterli anahtar kelime başarı açısından önemlidir. Gereksiz anahtar kelime kullanımından kaçınmak gereklidir.

  Seo Analiz Çalışmaları

  Site Dışı SEO Analizi

  Site dışı SEO analizinde etkileşimi sağlayacak dış unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Direkt etkileşimden ziyade etkileşimi sağlayacak diğer bağlı unsurları göz ardı etmemelidir. Web sitenin SEO analizi yapılırken sosyal medyaya özgü tanıtımlar, backlinkler, web site reklamlarının bulunması gibi unsurlarla etkileşimi doğru ve etkili olarak sağlayabilmek mümkündür.

  Rakip Analizinin SEO Analizi Açısından Önemi

  SEO analizi yapılırken benzer sitelerin erişilebilirlik ve başarısını ayrıca incelemek önem taşır. Bu, taklitten ziyade başarıyı ölçmek ve eksiklikleri tespit etmek açısından önemlidir. Rakip analizi yaparken en etkili nokta ise anahtar kelimelerdir. Benzer konulardaki anahtar kelimeler yoluyla arama yapılarak rakip analizi yapılabilir. İzlenebilirlik ve erişim açısından SEO analizinin tüm detayları düşünülerek yapılmalı ve tüm adımlar eksiklikleri gidermeye yönelik olmalıdır. Böylece tıklanma sayısı olarak ve ulaşılabilirlik açısından önemli gelişme sağlanacaktır. Etkili, başarılı SEO analizi net sonuç demektir.

Benim Hakkımda
Murat Bütün

Merhaba Ben Murat Bütün; Yaklaşık 10 senedir internet sektörünün içerisindeyim, bu süreç içerisin de tam zamanlı ve freelance (serbest) olarak bir çok firmanın alt yapısında görev aldım. Genel olarak web tasarım, yazılım ve seo (arama motorları optimizasyonu) işleri yapsam da, orta ölçekli grafik tasarım ve flash çalışmaları da yapmaktayım.

Yukarı