Blog

  Yazıyı Değerlendirin

  Sosyal Medya döneminin şüphesiz en fazla akla gelen sitelerinden biri olan Facebook bugün bir milyardan fazla olan kullanıcı sayısı ile dünyanın en geniş tabanlı sosyal medya sitelerinden biridir. Ve Facebook geleceğe yatırım amaçlı olan projeler yapan bir yazılım şirketi tarafından değil Harvard Üniversitesi’nde öğrenciliğini sürdüren bir genç tarafından kurulmuştur.

  Facebook 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde Mark Zuckerberg isimli bir öğrencinin FaceMash adlı sitede yapılan fotoğraf oylaması tabanlı sitenin geliştirilmesi ve kişisel hesaplara kişisel bilgilerin eklenmesiyle ”The Facebook” adıyla kurulmuştur.

  Facebook

  Sosyal Medyanın Gelişimi

  The Facebook adıyla kurulan bu sosyal medya platformu kişisel hesapların ve paylaşılan durumların ara yüzünün basit olmasından ötürü kısa sürede Harvard Üniversitesi’nde öğrenciler arasında yayılmaya başlamıştır. Artık insanlar bir kişinin karmaşık olan e-posta adresini almak zorunda kalmadan o kişiyi Facebook arama butonunda isim ve soy isim yazdırarak bulabiliyor, kullanıcının fotoğraflarına, durum paylaşımlarına bakabiliyor ve o kişiyle iletişime geçebiliyordu.

  Facebook Sosyal Medyanın Yayılması

  Harvard Üniversitesi’nden sonra The Facebook Amerika’da üniversiteler arasında yayılmış ve en çok ziyaret edilen sitelerden biri olmayı başarmıştır. Mark Zuckerberg Facebook’u daha da geliştirerek birçok özellik eklemiştir. Daha sonra Facebook Üniversiteler arası bir birleştirme platformu olmaktan çıkıp tüm dünyaya açılmıştır ve Mark Zuckerberg Facebook’un genel merkezini Palo Alto’da bulunan Silikon Vadisi’ne taşımıştır. Bu sırada Facebook’u satın almak Mark Zuckerberg’a birçok teklif yapılmıştır fakat Mark Zuckerberg bu teklifleri reddederek yatırımlarını ve birikimini Facebook’u geliştirmeye adamıştır.

Benim Hakkımda
Murat Bütün

Merhaba Ben Murat Bütün; Yaklaşık 10 senedir internet sektörünün içerisindeyim, bu süreç içerisin de tam zamanlı ve freelance (serbest) olarak bir çok firmanın alt yapısında görev aldım. Genel olarak web tasarım, yazılım ve seo (arama motorları optimizasyonu) işleri yapsam da, orta ölçekli grafik tasarım ve flash çalışmaları da yapmaktayım.

Yukarı