Blog

  Yazıyı Değerlendirin

  KOBİ’lere büyük fırsatlar sunmakta olan e-ticaret uygulamaları hızla gelişmektedir. Hatta internet, yazılım gibi teknolojilerden uzak durarak geleneksel ticarete devam etmeyi tercih eden işletmelerin pazardan silinme ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebeple E-ticaret uygulaması yapan firmalara teknoloji desteğinin sağlanması büyük bir önem arz etmektedir. Bu gereksinimden yola çıkan KOSGEB belli kriterler altında KOBİ’lere e-ticaret konusunda hizmet veren firmaları desteklemektedir.

  KOSGEB

  KOSGEB E-Ticaret Desteği Kriterleri

  E-ticaret uygulaması yapan firmaların ürün bilgilerini ve resimlerini yükleyebilecekleri, bu bilgileri güncelleyebilecekleri uluslararası bir portalının ve veri tabanının bulunması gerekmektedir. E-ticaret yapmak için gerekli yazılım desteğine ve alt yapıya sahip olması gerekmektedir.

  E-ticaret tedarikçilerinin pazarlamadaki aktivitelerine dayanan TV, radyo, dergi gibi ulusal basın yayın organlarında en az 3 reklam vermiş olması ve bunları belgelemiş olması gerekmektedir. Farklı internet sitelerinde de en az10 reklam yayınlamış olması gerekmektedir. Ayrıca bunları da belgelemiş olması gerekmektedir.

  Türkiye’de faaliyet gösteren bir firma olması ve şirket sermayesi için 20000 TL ödeme yapmış ve bunu belgelemiş olması gerekmektedir. Faaliyet belgesinde destek konusuyla ilgili ifadenin yer alması gerekmektedir. Firmanın kullandığı portalla ilgili teknik uygulama desek biriminin bulunması gerekir.

  Türkiye genelinde satış yapan firmaların satış sistemiyle ilgili belgeleri bulundurması gerekir. Firmanın çalışan kişi sayısının en az 5 olması ve bunu SGK bildirgesiyle belgelemesi gerekir. Firma çalışanlarının gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olduklarını belirten belgelerin bulundurulması gerekir.

  KOSGEB E-Ticaret Destekleri Nasıl Alınır?

  KOSGEB’den yararlanmak isteyen girişimcilerin ilk olarak girişimcilik eğitimi almış olması gerekmektedir. Daha sonra kurmak istedikleri iş yeri hakkında gerekli bilgilerin bulunduğu iş planını KOSGEB’e göndermeliler. Daha sonra KOSGEB tarafından onaylanan iş planları için gerekli destek verilmektedir.

Benim Hakkımda
Murat Bütün

Merhaba Ben Murat Bütün; Yaklaşık 10 senedir internet sektörünün içerisindeyim, bu süreç içerisin de tam zamanlı ve freelance (serbest) olarak bir çok firmanın alt yapısında görev aldım. Genel olarak web tasarım, yazılım ve seo (arama motorları optimizasyonu) işleri yapsam da, orta ölçekli grafik tasarım ve flash çalışmaları da yapmaktayım.

Yukarı