Blog

  Yazıyı Değerlendirin

  Dijital pazarlama alanında yaygınlaştığı gözlemlenen doğal reklam (Native Advertising) hedef kitle ile marka arasında bağ kurması ve kullanıcıların içerikte ne kadar kaldığı içeriğin paylaşımı gibi gözlemlenebilir somut sonuç verme yönleriyle firmaların ilgisini çekmektedir.

  Doğal Reklamcılık Nedir?

  Doğal reklamcılığın amacı marka ve firmaların eğlenceli, eğitici, dikkat çekici içerikler ile hedef kitleye doğal bir kurgu içerisinde ürünlerin tanıtılmasıdır. Marka mesajı ya da ürün tanıtımı, kullanıcıların ilgilendikleri içeriklere bağlı olarak makale, test, video gibi yöntemlerle dikkat çekici ve akıcı biçimde birleştirilmektedir. Sınava hazırlık videolarında herhangi bir yayınevinin kitabını kullanılarak soru çözülmesi örneğindeki gibi içeriğe göre konumlandırılmış doğal reklam hedef kitlenin gereksinimini sağlaması yönünde önemlidir.

  Doğal Reklam

  Doğal Reklamcılık Nasıl Kullanılır?

  Doğal reklam ile ürün ve hizmetlerin pazarlanması, yayıncı aracılılığıyla hedef kitleye kutu içindeki reklamlar, yayın içindeki mesajlar, öneri eklentileri, ücretli arama birimleri ve tanımlı listeler gibi modellerle sağlanmaktadır. Bunlarında dışında sosyal medya ve web sitelerinde de karşılaşmak mümkündür. Örneğin güzel bir ünlünün kişisel sosyal paylaşım ağından makyaj yapma tekniklerini anlatırken kozmetik bir markanın ürününü kullanması ya da takipçisi fazla olan bloggerların da alanını ilgilendiren sektörün herhangi bir ürünü ile ilgili yazarak tanıtımını yapması gibi. Firmaların sosyal sorumluluk projesinde sponsor olması tanıtım videosunda ürünün kullanılması ya da kullanılan bir materyalde logosunun bulunması da doğal reklam yöntemlerindendir.

Benim Hakkımda
Murat Bütün

Merhaba Ben Murat Bütün; Yaklaşık 10 senedir internet sektörünün içerisindeyim, bu süreç içerisin de tam zamanlı ve freelance (serbest) olarak bir çok firmanın alt yapısında görev aldım. Genel olarak web tasarım, yazılım ve seo (arama motorları optimizasyonu) işleri yapsam da, orta ölçekli grafik tasarım ve flash çalışmaları da yapmaktayım.

Yukarı